Pár hónapja kezdett keringeni a könyvesbloggerek körében a Thirteen Reasons Why, és a fülszöveg elég hamar felkeltette a figyelmemet: egy középiskolás lány, Hannah Baker öngyilkosságot követ el, és halála után kazettákon küldi szét a megfelelő embereknek az okokat, akiket hibáztat a tettéért, és akik valamilyen szinten szerepet játszottak a végkifejletben. Akinek a szemszögéből mindezt megismerjük szintén a kazettán szerepel, ő Clay Jensen, Hannah majdnembarátja, aki nem tudja, hogy mit követett el és vajon hányadik a sorban.
A történet végig kettős narrációban zajlik, haladunk a kazettákkal, egyre inkább megismerjük a középiskolát, ahová járnak, természetesen az egyes szereplők ismerik egymást, minden összefügg mindennel, ahogy egy rendes high school drama-hoz szükséges.
A továbbiakban nem árulok el konkrét indokokat, még sejtelmesen sem, de ettől függetlenül döntsétek el, hogy tovább akarjátok-e olvasni, mert azért Hannah jelleme terítékre kerül.

Az alapján, amit megtudunk Hannah-ról, nem tartom túl reálisnak, hogy miután elhatározásra jut, napokon keresztül, több órán keresztül hangosan kimondja az érzéseit és felvételt készít a különböző embereknek címezve, sokszor cinikusan, keserűen és nevetségesen, tulajdonképpen egy egész bosszútervet kreál, minden egyes apró lépést és a vészmegoldásokat megtervezve. Ugyanis pont az volt Hannah legnagyobb baja, hogy senkivel sem akarta, illetve tudta megbeszélni a problémáit, a szülei még csak képbe sem kerülnek (!!!), aki meghallgatná, azt is elutasítja, egyszerűen sodródott és került egyre lejjebb a gödörben, nem éreztem benne az akaraterőt a túlélésre. A középiskola sokszor pokol, nekem sem volt diadalmenet, sok pofont kaptam, de én pont a másik utat választottam, hogy túl kell élni és menni tovább. Persze ezzel nem azt mondom, hogy minden oka kicsinyes és jogtalan, a 13 között vannak keményebbek, amik azért szerencsére nem általánosak, de akkor is azt éreztem, mégpedig kábé az első kazetta után, hogy Hannah meg sem próbálja és ez volt a legidegesítőbb.
A lufi kippukadt.
A könyv hivatalos angol oldalát nagyon odatették design ügyileg.
A könyvet köszönöm a Könyvmolyképző Kiadónak.
Nekem ennyi: 6/10
Kiadó: Könyvmolyképző Kiadó
A kiadás helye: Szeged
A kiadás éve: 2010
A kötés típusa: papírkötés
Oldalszám: 264 oldal
Ár: puhaborítós: 2999,-; keményborítós: 3999,-
ISBN-szám: 978-963-2452-61-6
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.